Moisturizers bought in the face store may vary significantly at the price. Some are cheap (and have equally cheap ingredients to coincide), while others are marked to almost astronomical amounts that try to take advantage of people’s obsession with youthful skin. The “anti -aging” luxury options can cost up or $ 50 per bottle!
While many of these products claim to offer hydration and food, they can also contain many ingredients and filling preservatives. Making your own moisturizer allows you to save money and make sure that your skin only natural and effective ingredients is absorbed.
- DIY FACE HUMIDING
- Karité butter: $ 8 for an 8 oz bath (~ $ 1.00 per 2 tablespoons)
- Aloe vera gel: $ 12 for a bottle of 12 fl oz (~ $ 1.00 per 2 tablespoons)
- Jojoba oil: $ 7 for a bottle of 4 fl oz (~ $ 0.87 per 1 tablespoon)
- Matcha Powder: $ 10 for a 4 oz bag (~ $ 0.20 per ½ tablespoon)
- Vitamin E oil: $ 6 for a 2 fl oz bottle (~ $ 0.25 per ½ teaspoon)
- Raw honey: $ 11 for a 32 oz bottle (if non -organic) (~ $ 0.03 per ½ teaspoon)
Lot cost: ~ $ 3.35 (the recipe approximately 3 fl oz, equivalent to $ 1.12 per fl oz)
Equivalent purchased in the store: ~ $ 25 for a 1.7 fl oz bot
Savings by lot: $ 24.75
- DIY FACE HOLDER BAR
- Karité butter: $ 8 for an 8 oz bath (~ $ 0.50 per 1 tablespoon)
- Cocoa butter: $ 20 for a bag of 1 lbs (~ $ 0.06 per 1 tablespoon)
- Jojoba oil: $ 7 for a bottle of 4 fl oz (~ $ 0.87 per 1 tablespoon)
- Bee wax: $ 8 for a 15 oz bag (~ $ 0.22 per 1 tablespoon)
- Vitamin E oil: $ 6 for a 2 fl oz bottle (~ $ 0.25 per ½ teaspoon)
Lot cost: ~ $ 1.90 (the recipe approximately 2 fl oz)
Equivalent purchased in the store: ~ $ 15 for a 2 flu can (EC, Ecoroots, Honey House Naturals, Burt’s Bees and similar natural skin care marks)
Savings by lot: $ 13.10
- DIY FACIAL OIL
- Jojoba oil: $ 7 for a bottle of 4 fl oz (~ $ 0.87 per 1 tablespoon)
- Rose oil: $ 6 for a bottle of 1 fl oz (~ $ 1.50 per 1/2 tablespoon)
- Argan oil: $ 10 for a bottle of 4 fl oz (~ $ 0.63 per 1/2 tablespoon)
- Vitamin E oil: $ 6 for a 2 fl oz bottle (~ $ 0.25 per ½ teaspoon)
Lot cost: ~ $ 3.25 (the recipe approximately 1 fl oz)
Equivalent purchased in the store: ~ $ 10 for a bottle of 1 fl oz (for example, Palmer’s, the medium and similar natural skin care marks)
Savings by lot: $ 6.75